Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej

Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej
Wiśniowa 76a
38-124 Wiśniowa
tel/fax: 17 2776-777
e-mail: wisgim@poczta.onet.pl

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkurskie Fizycznym „Eksperyment Łańcuchowy”

W sobotę 27 maja uczniowie naszego gimnazjum w składzie:
1. Jan Czarnik, 2. Mariusz Furtek, 3. Dominika Baran, 4. Karol Ziobrowski, 5. Dominika Pęczar wzięli udział w finale V edycji ogólnopolskiego konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”. W finale wzięło udział 1000 osób, czyli 277 drużyn z całej Polski.
Główną ideą konkursu było zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Podczas otwartego dla publiczności finału, wszystkie urządzenia zostały połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch.

Wielki Finał „Eksperymentu Łańcuchowego” odbył się na III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Przekładnie, równie pochyłe, windy, tłoki, magnesy, mikroprocesory – trudno zliczyć wszystkie sposoby i zjawiska fizyczne wykorzystane do poruszenia metalowej kulki.

Największą kreatywnością wykazali się uczniowie Zespołu Szkół Filomata z Gliwic („Krótka historia kulki”), Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle („Generator efektu kulki”), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy („H2O”) oraz drużyna mieszana „Naukowy zawrót głowy” ze Stalowej Woli („Fizyka w świecie klocków lego”).

Nasz zespół zaprezentował publiczności i jury skomplikowane urządzenie, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy. Nasze urządzenie zdobyło wyróżnienie, za co wszyscy z osobna otrzymaliśmy cenne nagrody.
Konkurs organizowany był przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Patronat honorowy nad V edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.
Wpisał: Piotr Ziemba
Admin, 13.06.2017